Nedelje privatnosti 2025.
- 12.00 - 14.00 časova
- Zatvorena radionica: Kreiranje realističnih narativa za holističku bezbednost žena u digitalnom prostoru: Zajednica, otpornost i gerilske taktike
- Radni jezik: engleski
- Fasilitatorke: Bojana Kostić i Dženifer Adams, Pen to Paper
- U saradnji sa Udruženjem Atina i Pen to Paper
- 17.00 - 19.00 časova
- Panel diskusija: ZDRAVITAS – prilike, izazovi i odgovornost
- U saradnji sa Inicijativom za ekonomska i socijalna prava – A 11
- 19.30 - 21.00 časova
- Projekcija filma “AI pravda”
-
21.00 - 23.00 časova
-
Koktel
-
- 10.00 - 10.30 časova
- Uvodna obraćanja i otvaranje konferencije
- 10.30 - 11.30 časova
- Panel I Od zaštite podataka do zaštite pojedinaca: Sinergija borbe protiv diskriminacije i zaštite podataka
- Panelisti i panelistkinje:
- Brankica Janković, Republika Srbija, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti
- Tobias Judin, Šef odeljenja za međunarodnu saradnju, Norveški organ za zaštitu podataka
- Anastasia Karajani, koosnivačica, DataWo (Grčka, Belgija) - onlajn uključenje
- Moderatorka:
- Ana Toskić Cvetinović, izvršna direktorka, Partneri Srbija
- 11.30 - 12.00 časova
- Pauza
- 12.00 - 12.30 časova
- Da li veliki jezički modeli treba da prođu obuku o privatnosti?
- Dr Anđelka Zečević, Matematički institut SANU
- Razgovor vodi: prof. dr Tamara Vučenović, Univerzitet Metropolitan/Radio Beograd
- 12.30 - 13.30 časova
- Panel II Briselski efekat – Pogled sa periferije
- Panelisti i panelistkinje:
- Eliška Pirkova, viša analitičarka javnih politika i rukovodilac globalnog tima za slobodu izražavanja, Access Now (Belgija)
- Maida Ćulahović, koordinatorka za javne politike i zagovaranje, Zašto ne? (BiH)
- Feliks Mikolaš, pravnik za zaštitu podataka, NOYB (Austrija)
- Zdravko Ilić, viši stručnjak za trgovinu i usluge, Sekretarijat CEFTA (Belgija)
- Moderatorka:
- Danche Danilovska Bajdevska, programska direktorka, Fondacija Metamorfozis (Severna Makedonija)
- Panel II Briselski efekat – Pogled sa periferije
- 13.30 - 14.30 časova
- Pauza za ručak
- 14.30 - 15.30 časova
- Prezentacija: “Pay or Okay” i diskusija “Uvid u medijske podatke”
- Feliks Mikolaš, pravnik za zaštitu podataka, NOYB (Austrija)
- Danilo Krivokapić, direktor, SHARE Fondacija
- Moderator:
- Uroš Mišljenović, rukovodilac programa, Partneri Srbija
- Prezentacija: “Pay or Okay” i diskusija “Uvid u medijske podatke”
- 15.30 - 15.45 časova
- Pauza
- 15.45 - 16.00 časova
- Prezentacija: Cena privatnosti
- Tanja Maksić, koordinatorka programa, BIRN Srbija
- Prezentacija: Cena privatnosti
-
15.45 - 16.00 časova
-
Panel III Nadzor i cenzura na Zapadnom Balkanu
- Milica Tošić, advokatica i pravna savetnica, Partneri Srbija
- Jelena Sesar, istraživačica za Balkan i Evropsku uniju, Amnesti Internešenal
- Aleksa Tešić, novinar, BIRN Srbija
- Slaviša Milanov, novinar
- Prof. Finula Ni Ejlan, Univerzitet u Minesoti (SAD) – onlajn uključenje
-
Moderatorka
-
Jelena Zorić, BIRN Srbija
-
-
- 10.00 - 11.30 časova
- Okrugli sto za medije i pravne stručnjake: Pravni okvir zaštite podataka o ličnosti kao SLAPP alat (zatvoreni događaj)
- Uvodničari:
- Kruna Savović, advokatica
- Bojan Elek, projektni menadžer, KRIK
- Veljko Milić, advokat
- Nevena Ružić, ekspertkinja u oblasti privatnosti
- Dragana Žarković - Obradović, direktorka, BIRN Srbija
- Moderator:
- Damjan Mileusnić, Projektni koordinator i istraživač, Partneri Srbija
- Okrugli sto za medije i pravne stručnjake: Pravni okvir zaštite podataka o ličnosti kao SLAPP alat (zatvoreni događaj)
- 12.00 - 13.30 časova
- Okrugli sto sa civilnim društvom i medijima: Principi za globalno sprovođenje Zakona o digitalnim uslugama Evropske unije usredsređeni na ljudska prava (zatvoreni događaj)
-
Uvodničarke:
- Eliška Pirkova, viša analitičarka javnih politika i rukovodilac globalnog tima za slobodu izražavanja, Access Now
- Tanja Maksić, koordinatorka programa, BIRN Srbija
- Bojana Kostić, ekspertkinja iz oblasti digitalnih prava
- Moderatorka:
- Sanja Stanković, pravna savetnica, Misija OEBS-a u Srbiji
- Radni jezik: engleski
-
14.00 - 16.00 časova
-
Zatvorena radionica za nacionalne institucije: Perspektive implementacije DSA na Zapadnom Balkanu – nove uloge i izazovi
-
Predavači:
-
Milan Todorović, generalni sekretar, Regulatorno telo za elektronske medije
-
Bogdan Banjac, viši savetnik, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti
-
Maida Ćulahović, koordinatorka za javne politike i zagovaranje, Zasto ne? (BiH)
-
-
Panelisti
Bojana Kostić
Bojana Kostić je nezavisna istraživačica specijalizovana za slobodu izražavanja i slobode medija, sa fokusom na digitalna prava, medije, regulaciju platformi, novinarske i potlačene grupe, holističku bezbednost i principe intersekcionalne pravde. Sa velikim iskustvom na Zapadnom Balkanu i Istočnoj Evropi, razvila je stručnost u analizi uticaja tehnologije na ljudska prava u autoritarnim kontekstima. Bojana redovno sarađuje sa međunarodnim organizacijama i organizacijama za slobodu medija, doprinoseći svojim znanjem razvoju politike i naporima zagovaranja za negovanje ljudskih prava i očuvanje demokratskih principa u digitalnom dobu. Ona je suosnivač Pen to Paper, a sarađuje sa Dženifer Adams. Živi i radi između Holandije i regiona Zapadnog Balkana.
Dženifer Adams
Dženifer Adams je suosnovala Pen to Paper, organizaciju fokusiranu na digitalna prava specijalizovanu za dekolonizaciju feminističke digitalne i medijske politike. Ona je takođe suosnivač Comms Policy Collaborative, laboratorije za održivost politike i inovacije na Univerzitetu u Beču. Dženifer je specijalizovana za razvoj programa i istraživanje politika za feminističku i inkluzivnu upravu, onlajn i oflajn. Ona se strastveno bavi pitanjima na preseku ljudskih prava i digitalnih inovacija, fokusirajući se na bezbednost zajednice, zalaganje i osnaživanje u digitalnim prostorima.
Brankica Janković
Brankica Janković, master pravnica, izabrana je za poverenicu za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije prvi put u maju 2015, i drugi put u novembru 2020. u Narodnoj skupštini. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, master studije završila je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu i doktorantkinja je na Fakultetu za bezbednost u Beogradu. Govori engleski i ruski. Predaje na master studijama na predmetu Multikulturalni socijalni rad – antidiskriminacione politike i prakse na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, kao i na Visokim studijama bezbednosti Škole nacionalne odbrane Vojske Republike Srbije, kao gostujući predavač. Brankica Janković je dobitnica nekoliko nagrada i priznanja, među kojima i „Doprinos godine Evropi” za 2018. i OEBS-ove nagrade „Ličnost godine” za 2017, Nacionalnog priznanja za doprinos razvoju sistema socijalne zaštite koju dodeljuje Asocijacija socijalne zaštite Republike Srbije, „Petar Manojlović” za doprinos unapređenju položaja starijih i „Zlatni točak” za doprinos zaštiti ljudskih prava pripadnika romske nacionalne manjine, koju dodeljuje Nacionalni savet Roma u Srbiji.
Tobias Judin
Tobias Judin je šef za međunarodne poslove u norveškom organu za zaštitu podataka. Njegove odgovornosti uključuju međunarodnu saradnju, prekogranično sprovođenje i međunarodni prenos podataka. Pored toga, on predstavlja Norvešku u Evropskom odboru za zaštitu podataka i kopredsedavajući je Međunarodne radne grupe za sprovođenje Globalne skupštine privatnosti. Tobias je po obrazovanju pravnik, tehnolog i sinolog.
Anastasia Karajani
Anastasia Karajani je doktorantkinja na LSTS istraživačkoj grupi Pravnog i kriminološkog fakulteta VUB-a. Njena akademska pozadina se uglavnom zasniva na međunarodnom i evropskom pravu o ljudskim pravima, pošto je magistrirala na Odseku za međunarodne studije Aristotelovog univerziteta u Solunu. Tokom magistarskih studija, godinu dana je bila studentkinja na razmeni na Fakultetu međunarodnog prava KU Leuven. Takođe je bila gostujuća istraživačica u istraživačkom timu iCourts na Univerzitetu u Kopenhagenu. Pored svojih akademskih interesovanja, Anastasija je aktivistkinja za digitalna prava otkako je suosnivala DATAWO, organizaciju civilnog društva sa sedištem u Grčkoj, koja se zalaže za rodnu ravnopravnost u digitalnoj eri. Anastasia Karajani je bila ambasadorka MozFesta 2023 i primalac nagrade Mozilla Fondacije za projekat „Feministički rečnik u veštačkoj inteligenciji“ radne grupe Trustvorthy Artificial Intelligence.
Ana Toskić Cvetinović
Ana Toskić Cvetinović je pravnica za ljudska prava sa preko 15 godina iskustva na Zapadnom Balkanu. Ana od 2010. radi za Partnere Srbija, gde se specijalizovala za pravo na privatnost i pravne aspekte upravljanja informacijama. Angažovana je na razvoju i realizaciji programa obuke, istraživanjima i javnim kampanjama sa ciljem poboljšanja pravnog okvira i prakse u oblasti privatnosti. Konkretno je zainteresovana za razvoj situacije u vezi sa veštačkom inteligencijom i automatizacijom i za njihov uticaj na ljudska prava. Ana je akreditovana instruktorka na Nacionalnoj akademiji za javnu upravu Republike Srbije, a takođe savetuje subjekte iz privatnog i javnog sektora o sprovođenju programa usaglašenosti sa propisima o privatnosti.
Anđelka Zečević
Anđelka Zečević je istraživačica u oblasti obrade prirodnih jezika na Matematičkom institutu Srpske akademije nauka i umetnosti. Školovala se na Matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu na Katedri za Računarstvo i informatiku. Doktorsko istraživanje na temu sumarizacije dokumenata i diverzifikacije informacija je realizovala u Majkrosoftovom razvojnom centru u Beogradu. Učestvovala je na većem broju akademskih projekata koji se bave digitalizacijom, pretraživanjem informacija i razvojem algoritama mašinskog učenja. Trenutno su joj u fokusu interesovanja tehnike ispitivanja kapaciteta velikih jezičkih modela i njihova evaluacija. Uz naučni i istraživački rad, Anđelka radi na edukativnim projektima. Jedan je od osnivača JerTeH-a, organizacije koja promoviše razvoj resursa i tehnologija za obradu srpskog jezika.
Eliška Pirkova
Eliška Pirkova radi kao senior analitičarka politike i rukovodilac Globalne slobode izražavanja u Access Now, međunarodnoj organizaciji za ljudska prava koja štiti i proširuje digitalna prava onlajn korisnika koji su ugroženi širom sveta. Kao član European Access Now tima, ona vodi rad na slobodi izražavanja, upravljanju sadržajem i odgovornosti platforme. Ona je pravnica za ljudska prava po obrazovanju i obuci, sa prethodnim iskustvom u radu u međunarodnim organizacijama i kao pravna istraživačica. Delovala je kao nezavisna ekspertkinja za međunarodne organizacije, uključujući i Komitet Saveta Evrope za borbu protiv govora mržnje.
Maida Ćulahović
Maida Ćulahović je magistrirala evropske studije na Univerzitetu u Sarajevu, Univerzitetu u Bolonji i Londonskoj školi ekonomije. Maida radi u Udruženju građana “Zašto ne?” iz Bosne i Hercegovine, gde koordinira napore politike i zagovaranja za poboljšanjem digitalnog prostora, fokusirajući se na usklađivanje sa relevantnim evropskim politikama i propisima. Prethodno je dugi niz godina radila u Regulatornoj agenciji za komunikacije Bosne i Hercegovine, fokusirajući se na razvoj regulatornog okvira za audiovizuelni medijski sektor i njegovo usklađivanje sa evropskim standardima i najboljom praksom, kao i na koordinaciji međunarodne saradnje sa drugim regulatornim vlastima i mrežama. Maida je stručnjakinja za medije i digitalnu politiku. Pomno je pratila nedavna dešavanja i pristupe regulisanju onlajn medijskih sadržaja i platformi. Sarađivala je sa različitim regionalnim i šire zainteresovanim stranama, uključujući međunarodne organizacije i OCD, i ima veliko iskustvo kao konsultantkinja, istraživačica i saradnica.
Feliks Mikolaš
Feliks Mikolaš je advokat za zaštitu podataka u noib - Evropskom centru za digitalna prava, neprofitnom udruženju sa sedištem u Beču, fokusiranom na strateško sprovođenje GDPR-a.
Zdravko Ilić
Zdravko Ilić je senior stručnjak za trgovinu specijalizovan za trgovinu uslugama u Sekretarijatu CEFTA-e. Sa više od 15 godina profesionalnog iskustva, radio je u javnim i privatnim organizacijama, fokusirajući se na različite aspekte EU i regionalnih integracija. Gospodin Ilić́ je proveo deceniju u Privrednoj komori Srbije, gde je bio direktor Predstavništva u Briselu i šef Jedinice za evropske integracije u Beogradu. Njegova stručnost se proteže na konsultantske uloge sa istaknutim organizacijama, uključujući Svetsku banku i Evropsku komisiju. Pored maternjeg srpskohrvatskog, tečno govori engleski i dobro govori francuski.
Danche Danilovska Bajdevska
Danche Danilovska Bajdevska je programska specijalistkinja sa velikim iskustvom u razvoju programskih strategija i planiranju i implementaciji projektnih aktivnosti. Poseduje snažne liderske, organizacione i komunikacione veštine. Kao visoko motivisan i snalažljiv timski igrač, ona radi na izgradnji kapaciteta organizacija civilnog društva u oblastima kao što su borba protiv korupcije, transparentnost i odgovornost, građansko praćenje i nadzor i građansko obrazovanje. Ona ima iskustvo u zagovaranju u vezi sa usklađivanjem makedonskog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU. Sa 20 godina radnog iskustva, magistrirala je prava na Univerzitetu „Svetog Ćirila i Metodija” u Skoplju. Trenutno je članica radnih grupa zaduženih za izmenu i dopunu Zakona o sprečavanju korupcije i sukoba interesa i Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja u Severnoj Makedoniji. Ona je takođe članica Saveta Partnerstva za otvorenu upravu u Severnoj Makedoniji, foruma sa više zainteresovanih strana u zemlji. Takođe, bila je deo ekspertskog tima koji je izradio Strategiju transparentnosti Vlade Severne Makedonije (2023–2026) i Strategiju transparentnosti Vlade Republike Severne Makedonije (2019–2021).
Uroš Mišljenović
Uroš Mišljenović radi u organizaciji Partneri Srbija od 2011. kao rukovodilac programa u oblastima privatnosti, dobrog upravljanja i razvoja civilnog društva, Uroš je izradio i sproveo niz istraživanja o primeni pravnog okvira zaštite podataka o ličnosti u Srbiji i održao više treninga za predstavnike javnog, civilnog i privatnog sektora u ovoj oblasti. Uroš takođe radi kao konsultant za razvoj otpornosti organizacija civilnog društva. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu.
Danilo Krivokapić
Danilo Krivokapić je direktor SHARE Fondacije. Po obrazovanju je pravnik, a njegova ekspertiza uključuje zaštitu ličnih podataka, uticaj poslovnih modela zasnovanih na podacima na privatnost, pravne standarde za informacionu bezbednost i sajber kriminal, kao i etičku upotrebu veštačke inteligencije. Jedan je od osnivača inicijative #hiljadekamera, zajednice pojedinaca i organizacija koje se zalažu za odgovornu upotrebu tehnologije nadzora.
Milica Tošić
Milica Tošić je advokatica specijalizovana za digitalna prava. Od kada se pridružila Partnerima Srbija 2021. godine, bila je uključena u projekte fokusirane na privatnost i zaštitu podataka, internet slobode, digitalna prava, bezbednost informacija i veštačku inteligenciju. U okviru Partnera Srbija pomno prati zakonodavne procese u ovim oblastima, posebno u pogledu usklađivanja Srbije sa relevantnim evropskim politikama i propisima. Autorka je i koautorka više publikacija koje istražuju zaštitu ljudskih prava u digitalnom svetu.
Jelena Sesar
Jelena Sesar je istraživačica Balkana za Amnesti Internešnal. Ona se fokusira na ključne regionalne izazove ljudskih prava, uključujući pretnje slobodi izražavanja i okupljanja i uticaj novih tehnologija na ljudska prava. Jelena ima višegodišnje iskustvo rada u postkonfliktnim zemljama, uključujući Bosnu i Hercegovinu, Avganistan i Libiju.
Aleksa Tešić
Aleksa Tešić je istraživački novinar u BIRN Srbija sa fokusom na temama u oblasti veštačke inteligencije i ljudskih prava u digitalnom prostoru. Bavi se temama poput nadzora, privatnosti, sajber-bezbednosti i različitih internet prevara. Njegov rad uključuje i duboko istraživanje i korišćenje OSINT tehnika. Pored toga, bio je deo IJP Exchange programa u Berlinu, gde je radio na temama klimatskih promena, energetike i migracija. Stekao je različite licence i sertifikate u oblasti novinarstva, uključujući programe Al Jazeere, BIRN Summer School, Fondacije Slavko Ćuruvija, i druge. Njegove veštine obuhvataju istraživanje, marketing, fotografiju, videografiju, kreiranje podcasta, kreativne strategije i filmsku produkciju. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu, a nakon toga je učestvovao u raznim mentorstkim programima i školama, razvijajući svoje veštine u područjima kao što su podcasting, digitalni marketing, razvoj biznisa i mentoring. Autor je kratkog podkast intervju formata "BIRN Priča", kroz koji intervjuiše kolege iz različitih redakcija i istraživače. Pre BIRN-a, radio je kao Digital Account Executive u OVATION BBDO, gde je koordinirao kreativne timove i razvijao kampanje za razne klijente. Njegova rana karijera uključuje i rad u online magazinu "Tramvaj" i stvaranje filma "Lauš u Podzemlju".