Saopštenje povodom Nacrta zakona o izmena i dopuna Krivičnog zakonika i Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku
Partneri Srbija dostavili su komentare Ministarstvu pravde na tekst Nacrta zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku.
Pre svega želimo da ukažemo na minimalni rok koji je ostavljen za javnu raspravu, od svega mesec dana. Ovaj rok nije srazmeran obimu i značaju predloženih izmena koje značajno utiču na osnovna ljudska prava i krivičnopravni sistem Srbije. Takođe, dostavljajući komentare, ukazujemo na neadekvatno i zakasnelo uključivanje javnosti u proces izmena i dopuna Krivičnog Zakonika i Zakonika o krivičnom postupku.
Proces izmena i dopuna Krivičnog zakonika i Zakonika o krivičnom postupku nije omogućio adekvatno učešće javnosti. Rane javne konsultacije nisu sprovedene u skladu sa zakonskim okvirom koji se odnosi na procese kreiranja javnih politika. Izostalo je objavljivanje polaznih osnova izmena propisa sa drugom propratnom dokumentacijom poput rešenja o formiranju radne grupe/a za izmene ova dva propisa. Na ovaj način omogućilo bi se učešće javnosti u ranoj fazi izrade izmena ovih propisa, te omogućilo kreiranje kvalitetnih i održivih rešenja.
Smatramo da je ovo jedan od razloga zbog kojih su predložene izmene i dopune ova dva značajna zakonika neadekvatne. Iz tog razloga smo predložili niz izmena Krivičnog zakonika:
Ukazali smo na dosadašnje propuste u primeni Zakona o tajnosti podataka, koji ne uveravaju da će dopune krivičnog dela odavanja tajnih podataka dovesti do poboljšanja stanja u ovoj oblasti. Naime, prema informacijama koje su Partneri Srbija prikupili, Ministarstvo pravde duže od 6 godina nije preduzelo mere da otkloni uočene probleme u primeni Zakona o tajnosti podataka. Šteta koja time nastaje po prava i slobode građana, ali i interese Republike Srbije, ne može se otkloniti dodatnom kriminalizacijom, već adekvatnim nadzorom i kontrolom praksi označavanja i pristupa tajnim podacima.
Takođe, predložili smo brisanje predloga kojim se predviđa krivična odgovornost za objavljivanje materijala sa savetima za izvršenje krivičnih dela, koje predstavlja ozbiljan rizik za ljudska prava, pre svega pravo na slobodu izražavanja. Definicija dela je previše široka i neprecizna, što otvara vrata za brojne zloupotrebe, proizvoljna tumačenja, kao i neujednačenu sudsku praksu. U tom smislu, pozdravljamo komentare ministarke Popović kojim je najavila da će ovaj predlog biti revidiran.
Takođe, Partneri Srbija pridružili su se predlogu grupe organizacije da se u Krivični zakonik uvede novo krivično delo kojim bi se sankcionisalo neovlašćeno deljenje intimnih sadržaja i snimaka.
U komentarima smo posebno ukazali na problematična rešenja koja predstavljaju dodatnu opasnost po pravo na privatnost građana i građanki Srbije.
Tako, smatramo neosnovanom i potencijalno izuzetno štetnom odredbu kojom se predviđa proširenje nadležnosti Bezbednosno-informativne agencije (BIA) za pristup informacijama o ostvarenim komunikacijama. Ovim se BIA-i daju policijska ovlašćenja, što je u suprotnosti sa propisom koji uređuje rad ove Agencije. Ovo rešenje posebno zabrinjava u situaciji u kojoj godinama unazad ne postoji adekvatna kontrola nad pristupom zadržanim podacima, i građani nemaju informacije o tome ko, pod kojim uslovima, i kada dolazi do informacija o njihovim komunikacijama.
Konačno, ukazali smo na obavezu usklađivanja oba propisa sa krovnim Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, imajući u vidu da su protekli svi rokovi za sprovođenje ove aktivnosti, a da je za nju, kao i za izmene KZ-a i ZKP-a, nadležno Ministarstvo pravde.
Na osnovu svega navedenog, tražimo od Ministarstva pravde da uzme u obzir sve komentare na Nacrt zakona o izmenama i dopunama oba zakonika predložene od strane organizacija civilnog sektora.