Predložene izmene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja ne adresiraju sve probleme uočene u primeni Zakona i otvaraju prostor za dodatne zloupotrebe prava na pristup informacijama od javnog značaja
Partneri za demokratske promene Srbija (Partneri Srbija) pozdravljaju napore Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave za pokretanje procesa izmena Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Kao organizacija posvećena vrednostima transparentnosti i otvorenosti, koja se od svog osnivanja bavi promocijom, praćenjem stanja i javnim zagovaranjem u oblasti slobodnog pristupa informacijama od javnog značaja, svesni smo problema u primeni Zakona, a koji su najveće posledice ostavili po savesne tražioce informacija, odnosno javni interes u celini.
Ukazujemo i na činjenicu da izneti predlozi, posebno posmatrani u celini i međusobnoj korelaciji, umanjuju dostignuti nivo prava javnosti da zna, i ostavljaju prostor organima vlasti za prekomerno ograničenje prava. Posebno ističemo da neka od predloženih rešenja nisu usklađena sa postojećim zakonodavnim okvirom.
Naglašavamo da su ovakva rešenja delom i rezultat jednoličnog sastava Radne grupe koja, pored predstavnika Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti (u daljem tekstu Poverenik), okuplja isključivo predstavnike organa vlasti, tj obveznika Zakona.
Pre svega, predlažemo da se povuče predlog ponovnog uvođenja instituta zloupotreba prava, imajući u vidu da je upravo zloupotreba prava često korišćena od strane organa javne vlasti da nezakonito uskrate pristup informacijama od javnog značaja. U izveštaju o radu Poverenika za 2021. godinu navodi se da je za 64% žalbi koje je Poverenik rešio u toku 2021, kao razlog za odbijanje zahteva za pristup informacijama od javnog značaja upravo korišćen institut zloupotrebe prava.
Posebno naglašavamo da postoje drugi, važniji nedostaci Zakona koji negativno utiču na pravo građana na pristup informacijama od javnog značaja. Kao najvažniji problemi u ovoj oblasti godinama se izdvajaju; problem neizvršenja rešenja Poverenika, neefikasan inspekcijski nadzor nad primenom Zakona, kao i otežan pristup informacijama o radu organa javne vlasti u odnosu na koje Poverenik nema nadležnosti u žalbenom postupku (Vlada, Predsednik, Narodna Skupština i drugi).
Imajući sve navedeno u vidu, a pre svega:
- Potencijal da predložena rešenja dovedu do veće zloupotrebe prava od one koja trenutno postoji.
- Činjenicu da predložena rešenja nisu u skladu sa pravnim poretkom.
- Propuštenu priliku da se adresiraju svi problemi u primeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.
- Potrebu da se ispune GREKO preporuka.
- Potrebu da se kreira prostor za dijalog i konsenzus o mapiranim problemima i predloženim rešenjima.
Pozivamo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave da proces izmena Zakona redefiniše, u radnu grupu uključi širi krug zainteresovanih strana, te iskoristi proces izmena ovog Zakona da se kreiraju kvalitetna i održiva rešenja koja neće biti na uštrb dostignutog nivoa prava javnosti da zna.
Svi komentari Partnera Srbija na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja dostupni su na sledećem linku:
Komentari_na_radnu_verziju_Nacrta_zakona_o_izmenama_i_dopunama_Zakona_o_slobodnom_pristupu_informacijama_od_javnog_značaja,_Partneri_Srbija(2).pdf
Komentari_na_radnu_verziju_Nacrta_zakona_o_izmenama_i_dopunama_Zakona_o_slobodnom_pristupu_informacijama_od_javnog_značaja,_Partneri_Srbija(2).pdf