Partneri Srbija

Uspešno završen program treće Škole privatnosti

26.11.2024.

U toku oktobra i novembra 2024. godine, Partneri Srbija su uspešno organizovali treći ciklus programa Škole privatnosti. Ceo program je bio organizovan online, preko zoom platforme, kako bi učešće bilo omogćeno i za učesnice i učesnike koji žive van Beograda.

Školu privatnosti je pohađalo oko 27 učesnica i učesnika koji su prošli proces selekcije, među kojima su bili advokati, pravnici, nastavnici, profesori, administrativni radnici, studenti zavšrnih godina fakulteta društvenih nauka, zaposleni u nezavisnim institucijama. Raznolikost učesnika omogućila je svestranu diskusiju i razmenu iskustava vezanih za sve obrađene teme.

Program Škole se sastojao od devet predavanja. Uroš Mišljenović, rukovodilac programa u Partnerima Srbija je učesnicima predstavio uvod u pravo na privatnost i teorijski osvrt, a potom su diskutovali o tome zbog čega je privatnost bitna, ko je može ugroziti i na koji način, kao i koliko građani vrednuju svoju i tuđu privatnost. Ana Toskić Cvetinović, izvršna direktorka Partnera Srbija, predstavila je razvoj pravne regulative koja uređuje zaštitu privatnost i zaštitu podataka o ličnosti u Srbiji, Evropi i svetu. Filip Milošević, aktivista iz Share fonacije, dao je prikaz digitalnog nadzora, algoritamskog upravljanja, prikupljanja, centralizacije i analiziranja naših podataka, a osvrnuo se i na ekspolataciju digitalnih identiteta građana od strane korporacija i načine na koje državni organi uz pomoć veštačke inteligencije mogu zloupotrebiti naše podatke. Bojana Kostić, istraživačica i konsultantkinja u oblasti ljudskih prava, medija i tehnologije, je učesnicima predstavila prikaz odnosa privatnosti i slobode govora, zaštite podataka o ličnosti u medijima. Učesnici su sa Dr Milanom Pisarić, docentkinjom na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu razgovarali o Cyber kriminalu kao pretnji po privatnost građana. Bogdan Banjac, viši savetnik u službi Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, predstavio je osnovne pojmove zaštite privatnosti pripadnika osetljivih grupa, kao i odnos prava na privatnost i prava na ravnopravnost, uz aktuelne primere iz prakse institucije iz koje dolazi. Nevena Ružić, konsultantkinja u oblasti prava na privatnost  i Jelena Simić, advokatica, održale su predavanje o Zaštita privatnosti u radnom odnosu , ovlašćenjima poslodavaca, pravima radno angažovanih lica, kao i primerima iz domaće i međunarodne prakse.  Učesnici su potom imali priliku da razgovaraju sa Anđelkom Zečević , istraživačicom u oblasti obrade prirodnih jezika na Matematičkom institutu Srpske akademije nauka i umetnosti, i Milicom Tošić, advokaticom o primeni veštačke inteligencije i zaštita podataka o ličnosti, gde su ukazale na ulogu podataka o ličnosti u razvoju i primeni sistema VI i na neke od rizika primene VI po pravo na privatnost. Tokom predavanja, predstavljeni su osnovni pojmovi i principi veštačke inteligencije, kako bi ucesnici razvili osnovno razumevanje o funkcionisanju VI. Poslednje predavanje održao je Rodoljub Šabić, advokat i bivši Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti , koji je učesnicima predstavio nadležnosti i ulogu Poverenika kao institucije, organizacionu strukturu i službe, kao i konkretne savete i smernice vezane za zaštitu privatnosti koji su se izdvojili kao rezultat višegodišnje prakse Poverenika.

Svim učesnicima obuke omogućen je pristup E-learning platformi, jednistvenom onlajn trening programu, koju su razvili Partneri Srbija za potrebe polaznika svojih obuka. Na kraju svojim komentarima iskazanim u anonimnoj evaluaciji, učesnici i učesnice Škole privatnosti istakli su zadovoljstvo kvalitetom i sadržajem obuke i dali najviše ocene.

Drago nam je da smo uspešno završili ovogodišnju Školu i nastavljamo dalje naredne godine! 

Škola privatnosti je finansijski podržana od strane Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Norveške, Fondacija za otvoreno društvo – Zapadni Balkan i Udruženja Balkanska istraživačka regionalna mreža – BIRN HUB.


 

Kategorije

Vesti