Izveštaj Amnesty International o nadzoru komunikacija aktivista i novinara: hitno utvrditi odgovornost za kršenje zakona
Amnesty International danas je objavio da institucije u Srbiji koriste softvere kojima mogu otključati mobilne telefone, preuzimati sadržaje iz njih, praviti skrinšotove i uključivati kamere i mikrofone.
Lista aktivista i novinara na čijim uređajima su ovakvi softveri bili korišćeni ukazuje na učestalost ovakve zabrinjavajuće prakse, čime se potvrđuje višegodišnja sumnja da su aktivisti i novinari podvgnuti nekontrolisanom državnom nadzoru, a sa ciljem zastrašivanja i gušenja slobode izražavanja i udruživanja u našem društvu.
Svaki napad na privatnost građana je pokušaj ograničavanja njihove slobode. Korišćenje ovakvih softvera od strane policije i Bezbednosno-informativne agencije je neutemeljeno u našem pravnom sistemu i predstavlja kršenje zakona. Nezakonit uvid i preuzimanje sadržaja iz telefona predstavlja krivično delo iz čl. 300 Krivičnog zakonika – pravljenje i unošenje računarskih virusa - a svaki nezakonit nadzor, u bilo kom formatu da se preduzima, predstavlja flagrantno kršenje prava na privatnost i zaštitu podataka o ličnosti građana.
Na osnovu nalaza izveštaja Amnesty International, nužno je sprovesti sve dostupne postupke kontrole i istrage i utvrditi razmere ove nezakonite prakse. Narodna skupština, Javno tužilaštvo, Unutrašnja kontrola Ministarstva unutrašnjih poslova, Poverenik za informacije o javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Zaštitnik građana i Državna revizorska institucija, primenom mera iz svojih nadležnosti, treba da utvrde činjenice u vezi sa nadzorom aktivista i novinara i pokrenu odgovarajuće postupke za utvrđivanje odgovornosti za kršenje zakona.