Saopštenje Koalicije za slobodu pristupa informacijama i Nacionalnog Konventa za Evropsku uniju: Predložene izmene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja umanjuju dostignuti nivo prava i otvaraju prostor za dodatne zloupotrebe
U toku je javna rasprava podovom izmena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, pokrenuta od strane Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, a koja traje do 26.12.2024.
Navedeni cilj izmena Zakona je zakonsko rešavanje problema masovne zloupotrebe prava od strane „malicioznih“ tražilaca informacija i advokata, koji su ovo pravo koristili za dobijanje finansijske dobiti, i time blokirali rad niza institucija, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti (u daljem tekstu Poverenik) i Upravnog suda.
Organizacije civilnog društva okupljene u Koaliciji za slobodu pristupa informacijama i Nacionalnom Konventu za Evropsku uniju prepoznaju probleme u primeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja (u daljem tekstu ZoSPIJZ, Zakon), a koji su najveće posledice ostavili po savesne tražioce informacija, odnosno javni interes u celini. U tom smislu, smatramo da izmene Zakona mogu biti jedan od načina da se prepoznati problemi adresiraju. Međutim, ukazujemo i na činjenicu da predlozi izneti u Nacrtu ZoSPIJZ, posebno posmatrani u celini i međusobnoj korelaciji, umanjuju dostignuti nivo prava javnosti da zna, i ostavljaju prostor organima vlasti za prekomerno ograničenje prava. Problem tzv. masovnih žalbi odnosno tužbi nije problem samo u oblasti pristupa informacijama od javnog značaja zbog čega smatramo da i rešenje ovog problema mora biti sistemsko, te da svake potencijalne izmene ZoSPIJZ neće nužno eliminisati problem zloupotrebe. Smatramo da je u ranoj fazi izrade propisa trebalo pronaći način za dijalog sa svim zainteresovanim stranama, kao i da je neophodno kroz aktivniju saradnju sa Advokatskom komorom Srbije iznaći rešenje da se ovaj vid zloupotrebe prava sankcioniše unutar advokatskih komora.
Posebno naglašavamo da institut zloupotrebe prava treba da bude obrisan iz Nacrta ZoSPIJZ imajući u vidu prethodnu praksu organa javne vlasti da institut zloupotrebe prava primenjuju nezakonito. Usvajanje propisa mora da prate stanje u društvu i stepen razvoja institucija. Istraživanja civilnog sektora, medija, kao i međunarodnih organizacija ukazuju na sve veći stepen zatvorenosti institucija, te da pristup informacijama od javnog značaja najčešće zavisi od političke volje, odnosno odluke pojedinaca koji vode institucije. U takvoj atmosferi uvođenje instituta zloupotrebe prava može imati teške posledice po već otežan pristup informacijama od javnog značaja.
Naglašavamo da su ovakva rešenja delom i rezultat nedovoljno reprezentativnog sastava Radne grupe koja okuplja isključivo predstavnike organa javne vlasti, te da u njoj svoje mesto nisu imali predstavnici medija, akademske zajednice i civilnog sektora, kao najčešći tražioci informacija.
Grupa organizacija civilnog društva među kojima su Partneri Srbija, Transparentnost Srbija, Komitet pravnika za ljudska prava (YUKOM), Građanske inicijative, CRTA i Nezavisno udruženje novinara Srbije izradila je set alternativnih predloga koji mogu da doprinesu rešenju problema nastalih zloupotrebom prava na pristup informacijama od javnog značaja. Ova rešenja mogu imati pozitivan efekat i na druge probleme uočene u praksi, njima se jačaju procedure za ostvarivanje prava na pristup informacijama od javnog značaja, promoviše saradnja institucija i građana, unapređuju kapaciteti institucija za postupanje po zahtevima za pristup informacijama od javnog značaja i unapređuje svest organa javne vlasti o transparentnosti i odgovornosti.
Predložena rešenja podržana su od strane drugih organizacija, udruženja i pojedinaca, i dostupna su na sledećem linku:
Ovim putem pozivamo Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i Poverenika, kao i druge članove radne grupe da predloge pažljivo razmotre, uvaže zabrinutost tražilaca informacija da će uvođenje instituta zloupotrebe otežati pristup informacijama, i kroz širi dijalog i saradnju kreiraju održiva rešenja.
Ova publikacija objavljena je uz finansijsku podršku Evropske unije. Za sadržinu publikacije su odgovorni Partneri Srbija, i ona nužno ne održava stavove Evropske unije