Objavljivanje podataka iz pasoša studenata je nezakonito. Ko je odgovoran?
Podaci iz pasoša studenata, učesnika studentskih blokada, objavljeni su u Večernjim novostima, a potom i u nekoliko drugih medija. Ovakvo postupanje medija nije samo suprotno profesionalnim standardima novinarske profesije. Ono predstavlja kršenje zakona - kako medija koji su objavili podatke, tako i onih koji su podatke iz pasoša ustupili medijima - ali i neposredno ugrožavanje bezbednosti pojedinaca.
Na žalost, ovo je samo još jedan u nizu slučajeva neovlašćenog ustupanja ličnih podataka medijima. Raniji slučajevi, poput ustupanja podataka iz zdravstvenih ustanova, ustanova socijalne zaštite ili policije, imaju dve zajedničke odlike: zloupotrebu ličnih podataka za potrebe odmazde nad građanima koji dižu svoj glas, i odsustvo odgovornosti za zloupotrebu institucija iz kojih su podaci nezakonito ustupljeni. U poslednjih godinu dana ove prakse su još učestalije – od dostavljanja biometrijskih fotografija učesnika protesta novinarima, preko manipulisanja informacijama o zaradama zaposlenih u organizacijama civilnog društva, do objavljivanja fotografija aktivista sa zvaničnih kamera aerodroma. Iako je očigledno da se radi o sistemskim i namernim zloupotrebama, posebno zabrinjava činjenica da ni jedan od ovih slučajeva nije dobio svoj institucionalni ishod.
Zato objavljivanje dokumenata studenata predstavlja svojevrsni test samostalnosti, nezavisnosti i sposobnosti nadležnih institucija da zaštite prava građana i sankcionišu odgovorne. Pozivamo nadležne institucije – tužilaštvo, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, i Zaštitnika građana - da sprovedu temeljne istrage o svim nezakonitostima u vezi sa objavljivanjem ličnih podataka studenata, primene mere iz svojih nadležnosti i o tome redovno obaveštavaju javnost.