Bez slobode medija nema slobodnog društva – zašto je 3. maj važniji nego ikad?
Danas se obeležava svetski dan slobode medija, kako bi se podigla svest o značaju slobodnih medija i podsetile vlade država članica Ujedinjenih nacija o obavezi poštovanja slobode izražavanja, garantovane Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima.
U savremenim društvima, sloboda medija je od suštinskog značaja za očuvanje vladavine prava i demokratije. Ona bi trebalo da omogući novinarima da slobodno istražuju teme od javnog značaja poput korupcije i trošenja javnih sredstava, izveštavaju objektivno i kontrolišu rad predstavnika vlasti bez straha od pritisaka, represije i cenzure.
Nažalost, sloboda medija u Srbiji često je ugrožena političkim uticajem, ekonomskim pritiscima i napadima na novinare, što otežava javnosti pristup tačnim i proverenim informacijama. Plasiranje lažnih vesti, targetiranje političkih neistomišljenika od strane prorežimskih medija i strateške tužbe protiv učešća javnosti (SLAPP) usmerenih prema istraživačkim novinarima u poslednjih nekoliko godina su samo u porastu.
Poslednji izveštaj Reportera bez granica pokazuje da je sloboda medija na najnižem nivou od pokretanja Svetskog indeksa slobode medija 2002. godine. Prema ovom izveštaju, Srbija se trenutno nalazi na 98. mestu, što je najgori plasman u poslednje 22 godine.[1]
Krajem aprila, Skupština Srbije raspisala je novi konkurs za članove Regulatornog tela za elektronske medije (REM), regulatornog tela zaduženog za nadzor elektronskih medija u Srbiji, čime je ispunjen zahtev studenata koji protekle dve sedmice blokiraju zgradu Radio-televizije Srbije.[2] Ovime je poništen stari konkurs, započet u novembru prošle godine, koji su pored netransparentnosti procesa, pratile i brojne nezakonitosti za koje u međuvremenu niko nije odgovarao.
U poslednje vreme uviđamo značaj ujedinjenih borbi za postizanje slobode medija i demokratskog društva. Velika podrška novinarima/kama u dosadašnjem i daljem radu za slobodu izražavanja.
U isto vreme, apelujemo na institucije i državne funkcionere da prestanu sa pritiscima na medije koji objektivno izveštavaju i rade na odbrani javnog interesa.
[1] Srbija ponovo pala po indeksu slobode medija Reportera bez granica, N1 Srbija - https://n1info.rs/vesti/rsf-politicki-interesi-guse-novinarstvo-srbija-na-98-mestu-slobode-medija/
[2] Šta sledi nakon što je Skupština Srbije ispunila medijski zahtev studenata?, Radio Slobodna Evropa - https://www.slobodnaevropa.org/a/srbija-rem-procedura-izbor/33398940.html