Nezakonita obrada biometrijskih podataka u školama opštine Stari Grad
Tokom 2015. i 2016. godine, opština Stari Grad u Beogradu sprovela je nekoliko javnih nabavki za postavljanje sistema video nadzora u osnovnim i srednjim školama, vrtićima i na prometnim javnim mestima. Sistemi su uključivali kamere sa naprednim funkcijama, kao što je prepoznavanje lica i registarskih tablica, i bili su deo šire inicijative za unapređenje javne bezbednosti. Međutim, analiza sprovedena od strane Partnera Srbija i BIRN-a pokazala je ozbiljne pravne i etičke propuste u procesu implementacije.
Kao ključne probleme, istraživanje je identifikovalo izostanak jasnog pravnog osnova za obradu biometrijskih podataka dece i zaposlenih, kao i nepostojanje obavezne procene uticaja na zaštitu podataka o ličnosti. Roditelji, učenici i zaposleni nisu bili adekvatno informisani o obimu i načinu obrade podataka, dok je transparentnost u vezi sa aktivacijom funkcija prepoznavanja lica potpuno izostala.
Ovakva praksa dovodi do rizika dugoročnog narušavanja prava na privatnost, naročito kada se radi o posebno osetljivim kategorijama, kao što su maloletna lica.
Ovakva praksa dovodi do rizika dugoročnog narušavanja prava na privatnost, naročito kada se radi o posebno osetljivim kategorijama, kao što su maloletna lica.
U cilju zaštite osnovnih prava građana, studija preporučuje doslednu primenu Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Pre svake nove instalacije sistema video nadzora u školama i predškolskim ustanovama, neophodno je sprovesti procenu uticaja na zaštitu podataka o ličnosti, kao i obezbediti jasno, pravovremeno i dostupno informisanje roditelja, učenika i zaposlenih o svim aspektima obrade podataka. Pristup snimcima mora biti strogo ograničen na ovlašćena lica, a rukovanje podacima usklađeno sa najvišim standardima zaštite privatnosti. Takođe, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti trebalo bi da intenzivira nadzor nad upotrebom video nadzora u obrazovnim institucijama, kako bi se obezbedila zakonita i proporcionalna obrada podataka o ličnosti.
Studija slučaja je dostupna OVDE
Vizual: Slika publikacije je generisana pomoću ChatGPT alata razvijenog od strane OpenAI