Partneri Srbija

Inicijativa Vladi Srbije i Narodnoj skupštini da obustave proces usvajanja izmena Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja

14.02.2025.

Organizacija civilnog društva Partneri za demokratske promene Srbija (Partneri Srbija) obraća se Vladi Republike Srbije i Narodnoj skupštini sa incijativom da obustave proces usvajanja izmena Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja imajući u vidu da se predloženim rešenjima ne adresiraju brojni problemi uočeni u primeni Zakona i izneti od strane civilnog društva, organa javne vlasti - obveznika zakona, advokature, novinara i drugih u toku postupka javne rasprave. Takođe ističemo da je Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja  usvojen od strane Vlade u ostavci, 13.02.2025. godine, zbog čega se dovodi u pitanje legitimitet čitavog procesa.

Proces izmena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja završen je usvajanjem Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona 13. februara 2025. godine.

Međutim, konačna verzija Nacrta Zakona koja je upućena na usvajanje Vladi nije objavljena na sajtu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, niti je usvojeni Predlog Zakon objavljen na sajtu Vlade Republike Srbije. Na zvaničnom sajtu Vlade Republike Srbije navedeno je da je na sednici Vlade, održanoj 13. februara 2024. godine, usvojen Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama, ali isti nije objavljen u delu sajta posvećenom usvojenim aktima[1].

Predlog Zakon o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja objavljen je danas, 14.2.2024. na sajtu Narodne skupštine.[2]

Podsećamo da je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) organizovalo dva procesa za uključivanje zainteresovane javnosti, kroz javne konsultacije održane od 29. oktobra do 6. novembra 2024[3], kao i javnu raspravu koja je trajala od 4. do 23. decembra 2024[4]. Oba procesa omogućila su slanje komentara i predloga putem elektronskih kanala, a tokom javne rasprave održana su dva događaja, u Nišu i Beogradu.

Tokom oba procesa pristigli su brojni komentari i predlozi od strane organizacija civilnog društva, organa javne vlasti u svojstvu obveznika zakona, advokata, novinara i novinarskih udruženja, kao i pojedinaca. Većina pristiglih komentara i predloga nije uzeta u razmatranje uz argumentaciju da izlazi iz okvira izmena i dopuna Zakona.

Analizom izveštaja koje je izradio MDULS za oba ova procesa, može se primetiti da je najvažnija promena u odnosu na početni tekst Nacrta izbacivanje odredbe koja je ponovo uvodila institut zloupotrebe prava kao osnov za odbijanje dostavljanja informacija. Naime, institut zloupotrebe prava postojao je u Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja do 2022, i odnosio se na mogućnost da organi javne vlasti uskrate pristup informacijama uz obrazloženje da je tražilac informacija zloupotrebio pravo na pristup.

Ova odredba je tokom izmena Zakona 2021. godine izbrisana zbog čestih zloupotreba od strane organa javne vlasti, koji su ovaj institut koristili prekomerno i nezakonito. Organizacije civilnog društva i drugi učesnici javne rasprave ukazali su da bi ovaj član trebalo u potpunosti da se izbriše zbog njegove arbitrarne primene i velikog potencijala za zloupotrebe. U izveštaju sa javne rasprave MDULS navodi da su komentari na ovu odredbu usvojeni i da je ona uklonjena iz Nacrta Zakona.

Pozdravljamo što je predlagač izmena uvažio stavove učesnika javne rasprave i odustao od ovog predloga. Ipak, mnogi drugi problemi koji se odnose na primenu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja nisu adresirani kroz predložene izmene.

Organizacija Partneri Srbija, kao deo Koalicije za slobodu pristupa informacijama, više puta je tokom ovog procesa ukazivala na to da problem masovnih žalbi i tužbi nije isključivo vezan za oblast pristupa informacijama, već da rešavanje ovog problema zahteva sistemski pristup. Posebno je naglašeno da je potrebno uložiti veće napore kako bi se u dijalog uključili svi zainteresovani akteri, uključujući Poverenika, Vladu, različite obveznike zakona, advokatske komore, civilni sektor, novinare i novinarske organizacije, kako bi se zajedničkim radom mapirali svi problemi u primeni Zakona i razvila održiva rešenja. Bez razumevanja stavova svih aktera, svaka izmena zakona biće osporavana od strane onih čiji glas nije bio uvažen tokom javne rasprave.

Analiza komentara i predloga iz izveštaja sa konsultacija i javne rasprave ukazuje na to da postoje brojni problemi u primeni Zakona koji nisu rešeni kroz predložene izmene. Na primer, nije jasno zašto je radna grupa za izmene Zakona obuhvatila pitanje mandata Poverenika i njegovog zamenika, imajući u vidu da je navedeni cilj izmena bio „zakonsko rešavanje problema zloupotrebe zahteva, koja predstavlja ogroman problem građanima, organima vlasti, ali i sudovima“. Iako su Partneri Srbija i drugi učesnici procesa više puta ukazivali na druge ključne nedostatke Zakona koji negativno utiču na pravo građana na pristup informacijama, ti problemi nisu uzeti u obzir u procesu izmene Zakona.

Neki od najvažnijih problema koji se godinama ističu uključuju neizvršenje rešenja Poverenika, problem neefikasnog inspekcijskog nadzora, kao i otežan pristup informacijama o radu organa vlasti na koje Poverenik nema nadležnost u žalbenom postupku. Posebno ističemo da su izmene Zakona prilika da se implementiraju GREKO (GRECO) preporuke iz petog kruga evaluacije – deo koji se odnosi na izvršnu vlast. U ovom dokumentu se navodi da najviši organi izvršne vlasti treba da budu stavljeni pod nadležnost Poverenika, odnosno da bi trebalo omogućiti pravo na žalbu i kada informaciju uskrate predsednik Republike ili Vlada Srbije.[5]

Takođe, tokom javne rasprave ukazano je na potrebu unapređenja položaja lica koja postupaju po zahtevima za pristup informacijama, uključujući poboljšanje njihovog materijalnog statusa. Takođe, nije prepoznat problem malih organa javne vlasti koji nemaju kapacitete za postupanje po zahtevima, kao ni mere koje bi pomogle u rešavanju ovog problema.

Još važnije predstavnici obveznika zakona su tokom javne rasprave ukazali i na problem prekršajne odgovornosti lica zaduženih za postupanje po zahtevima za slobodan pristup informacijama, koja je posledica izmena Zakona iz 2021. godine. Umesto da prekršajnu odgovornost snosi rukovodilac organa, prekršajno odgovaraju zaposleni koji postupaju po zahtevima. Jedan od komentara iz izveštaja sa javne rasprave: „Biti lice zaduženo za postupanje po zahtevu za slobodan pristup informacijama od javnog značaja nije popularno zbog velike odgovornosti, a bez stvarnog uticaja na odlučivanje.“ U praksi, postupanje zavisi od rukovodioca organa, dok zaposleni nemaju stvarnu moć da utiču na odluke.

MDULS, kako se navodi u izveštaju, prepoznaje da problem postoji: „Slažemo se sa konstatacijom o problemima položaja ovlašćenih lica i potrebno je razmotriti opcije pomoći u nekim od budućih dokumenta javnih politika“.

Odgovor MDULS navodi na zaključak da je ovaj problem moguće rešiti drugim dokumentima javnih politika, što nije tačno. Pitanje prekršajne odgovornosti je predmet Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i kao takvo trebalo je da bude predmet ovih izmena Zakona.

Ne manje važno, učesnici javne rasprave su ukazali i na neefikasnost prekršajnog postupka, ističući da je neophodno produžiti rokove za zastarevanje prekršaja iz ove oblasti.

Zbog svega navedenog smatramo da proces izmena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja treba da adresira sve probleme uočene u primeni Zakona.

Neophodno je sprovesti detaljnu analizu svih predloga i komentara pristiglih tokom procesa javnih konsultacija i javne rasprave, te kroz proces sveobuhvatnih izmena Zakona rešiti sve probleme uočene u primeni. Delimične izmene neće biti dovoljne za unapređenje stanja u oblasti pristupa informacijama niti za postizanje pravne sigurnosti, stoga pozivamo Vladu Srbije i Narodnu skupštinu da obustave proces usvajanja Zakona.
 
Ovaj tekst izrađen je u okviru projekta „Odbrana prava javnosti da zna“.
Projekat „Odbrana prava javnosti da zna“ je podržan Ad Hoc grantom regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan kojeg implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) BiH, Center for Research and Policy Making (CRPM) Sjeverna Makedonija i Institute for Democracy and Mediation (IDM) Albanija, a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.

Sadržaj teksta je isključiva odgovornost Partnera za demokratke promene Srbija i ne odražava nužno stavove Centra za promociju civilnog društva, Center for Research and Policy Making (CRPM), Institute for Democracy and Mediation i Ministarsvta vanjskih poslova Kraljevine Norveške.


 
 
 
 
[1] Vlada Republike Srbije, Usvojene dopune Uredbe o koeficijentima za obračun plata zaposlenih u javnim službama: https://www.srbija.gov.rs/vest/858835/usvojene-dopune-uredbe-o-koeficijentima-za-obracun-plata-zaposlenih-u-javnim-sluzbama.php
Dokumenta usvojena na 63. sednici Vlade Republike Srbije, 13. februar 2025. godine: https://www.srbija.gov.rs/prikaz/858781
[3] Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, Obaveštenje o završenim javnim konsultacijama u postupku pripreme Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja: https://mduls.gov.rs/javne-rasprave-i-konsultacije/obavestenje-o-zavrsenim-javnim-konsultacijama-u-postupku-pripreme-nacrta-zakona-o-izmenama-i-dopunama-zakona-o-slobodnom-pristupu-informacijama-od-javnog-znacaja/
[4]Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, Javni poziv za učešće u javnoj raspravi o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja: https://mduls.gov.rs/javne-rasprave-i-konsultacije/javni-poziv-za-ucesce-u-javnoj-raspravi-o-nacrtu-zakona-o-izmenama-i-dopunama-zakona-o-slobodnom-pristupu-informacijama-od-javnog-znacaja/?script=lat
[5] Komentari i predlozi organizacije Partneri Srbija i drugih organizacija okupljenih u Koaliciju za slobodu pristupa informacijama od javnog značaja dostupni su ovde: https://www.partners-serbia.org//public/news/Obrazac_za_predloge-_Nacrt_ZoSPIJZ,_Koalicija_za_slobodu_pristupa_informacijama.pdf   

Kategorije

Partneri SrbijaVesti